Skip to content Skip to footer
8wrzesień

Ceramika z Bát Tràng

   

  

Bat Trang to mała wioska znana w całym północnym Wietnamie z tradycji ręcznego wyrabiania ceramiki. Położona jest godzinę drogi od stolicy Wietnamu – Hanoi – po lewym brzegu rzeki Czerwonej. W tej pradawnej wiosce ceramikę wykonuje się nieprzerwalnie od niemal tysiąca lat. 

 

    

Ceramika, która pochodzi z Bat Trang wyróżnia się nadzwyczajną starannością w jej wykonaniu. Dzięki ręcznemu wyrobowi nie ma dwóch takich samych dzbanków lub kubeczków. Każdy różni się od siebie wzorkiem i kształtem, co sprawia, że wykonane tam naczynią są dziełami sztuki. Tego tajemniczego rzemiosła uczą się w swoich rodzinach. Zazwyczaj część rodziny zajmuje się wyrobem, a pozostali sprzedają te dzieła w przydomowym sklepie. To właśnie tradycja czyni tę sztukę wyjątkową. 

 

     

Wietnamczycy głęboko wierzą w to, że właśnie taka ceramika jest odpowiednia, aby zaparzać w niej herbatę gościom w ich domu. W niewielu miejscach w Azji przywiązuje się aż tak dużą wagę do kultury picia herbaty. Nawet jeśli to sąsiad wpadnie na chwilę, żeby zapytać się o samopoczucie, wypada poczęstować gościa herbatą oraz owocem. W wietnamskim domu drzwi są zawsze szeroko otwarte oczekując znajomych. Z pewnością ta otwartość ma sporo wspólnego z pogodą pełną słońca, którego nie brakuje w Wietnamie. Taki styl życia sprzyja niskiemu poziomowi stresu oraz pogodnemu samopoczuciu. Warto znaleźć chwilę dla siebie i swoich bliskich nawet w zabiegane dni. 

 

IMG_20201215_16

   

Zestawy do parzenia herbaty wykonane w Bat Trang nie zakłócają smaku zaparzonej w nich herbaty. Doskonale sprawdzą się jako prezent dla miłośnika herbacianych naparów. Jeśli zależy Ci na wykwintnym stylu – wybierz zestaw wykonany z porcelany. Natomiast jeśli cenisz sobie nadzwyczajną wytrzymałość i bardzo intensywne użytkowanie – wybierz zestaw ceramiczny. Przejdź do zakładki „ceramika” i dowiedz się więcej o poszczególnych zestawach w naszym sklepie! 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła zdjęć: 

1. https://gomsuhoanggia.com/hinh-anh-gom-bat-trang

2.  https://nhipsonghanoi.hanoimoi.com.vn/tin-tuc/Xua-va-nay/822248/bat-trang-dau-an-lang-co-nghin-nam-tuoi

zostaw komentarz