Skip to content Skip to footer
11wrzesień

Górski specjał z czerwonym żeń-szeniem

Czy wiesz, że w Wietnamie można zobaczyć śnieg? Północne prowincje Wietnamu są położone w górach. W prowincji Lao Cai leży górskie miasteczko Sa Pa na wysokości 1600m n.p.m. 

 

 

Ludność z okolicznych wiosek zbiera się tam, aby zakupić niezbędne produkty, których nie mogą zdobyć w lesie ani wyhodować samodzielnie (jak paliwo, mydło). Korzystając z lokalnego targowiska wystawiają się też ze swoimi „zdobyczami”. Nikt nie zna tego wymagającego terenu tak dobrze jak lokalni górale. Szczególnie wybitne w tej dziedzinie są mniejszości etniczne. Ich styl życia opiera się na funkcjonowaniu w zgodzie z naturą. W Wietnamie występuje aż 54 mniejszości etnicznych. Każda z nich ma nieco różny od siebie język, ubiór, zwyczaje, święta i kuchnie. 

 

 

Odizolowani od reszty świata górale często nie korzystają ze szkół i szpitali. Jest to jeden z powodów, dla których nie mogliby funkcjonować bez medycyny tradycyjnej. Wiedzę na jej temat przekazują ustnie z pokolenia na pokolenie. Życie z dala od technologii w niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych wymaga ogromnego trudu w życiu codziennym. Dzięki znajomości ziołolecznictwa lokalni górale mogą przeżyć, a nawet być samowystarczalnym. Warto korzystać z ich wiedzy. 

 

 

Wietnamscy górale stworzyli herbatę, która wzmacnia odporność oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Zioła do tej herbaty pozyskują przeszukując polany i lasy. Składniki do tego naparu rosną bez ingerencji człowieka w miejscach, które znane są jedynie im. 

Herbata górski specjał z czerwonym żeń-szeniem to mieszanka wielu ziół. Czerwony żeń-szeń intensywnie wzmacnia organizm. Wspiera proces regeneracji, dba o serce i dodaje nam sił. Już po pierwszym kubku naparu poczujemy przypływ energii. Spożywany regularnie odejmie nam lat i doda wigoru. Przyda się w okresie stresu oraz w nieprzyjemną pogodę.

 

 

Kolejnym wyjątkowym składnikiem tej mieszanki jest kwiat owoców mnicha. Siraitia grosvenorii, a po wietnamsku owoce arhaty lub buddy, to roślina, której kwiaty wyróżnia w smaku miodowa słodycz. Bez dodatku cukru, prosto z natury, kwiaty drzewa mnicha nadają naparowi słodyczy i orzeźwiającego charakteru. Te kwiaty pomagają zapobiec chorobom układu krążenia oraz obniżają poziom ciśnienia krwi. Spowalnia proces starzenia się, dzięki ograniczeniu rozwoju wolnych rodników. Po napar górski specjał warto sięgnąć także w okresie przeziębienia. Kwiat  arhaty ma duży wpływ na zapobieganie i leczenie chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie krtani, długotrwały suchy kaszel, zapalenie migdałków. Kwiaty arhaty zawierają wiele przeciwutleniaczy, które mają działanie hamujące nieprawidłową proliferację, ryzyko rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Słodzik zawarty w kwiatach również jest uważany za bezpieczny i może być stosowany przez osoby poddawane leczeniu nowotworowemu. Wykazują także działanie antyhistaminowe, dlatego świetnie sprawdzą się u alergików.

 

 

Kolejnym oryginalnym składnikiem tej mieszanki jest mezon chiński (Platostoma palustre). To odmiana mięty występująca dziko w Azji Południowo-Wschodniej. Posiada niezwykle szerokie działanie na układ pokarmowe. Intensywnie stymuluje oczyszczenie wątroby, łagodzi stany zapalne żołądka oraz wspiera mikrobiom jelit. Mezon chiński i jego wpływ na układ pokarmowy jest wciąż badany przez naukowców. Obecnie prowadzi się pracę nad stworzeniem prebiotyku na bazie ekstraktu pozyskiwanego z tej rośliny dla osób zmagających się z chorobami wątroby.

 

 

W skład mieszanki wchodzi także wiciokrzew. To pączek kwiatowy słoi zimowej, o ogromnym znaczeniu w kontekście feng shui, często uprawiany jako roślina ozdobna, mająca na celu przyniesienie właścicielowi domu dużo fortuny. Poza tym wiciokrzew ma również wiele właściwości leczniczych, o których niewiele osób wie. 

Flawonoidy: luteolina, luteolina-7-glukozyd, loniceryna. Olejki eteryczne: m.in. geraniol, α – pinen, α – terpineol, eugenol. To wartości odżywcze wiciokrzewu. Jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia? Wykazuje działanie przeciwanafilaktyczne. Hamuje wiele szczepów bakterii, takich jak: błonica, E. coli, czerwonka Shiga, gronkowce, pałeczki duru brzusznego, dżuma, paciorkowce hemolityczne. 

 

 

Według medycyny tradycyjnej działanie wiciokrzewu pomaga usuwać gorączki i detoksykować. Często stosowany w leczeniu czyraków piersi, czyraków jelit, zatruć pokarmowych, alergii i wysypek. Ponadto wiciokrzew stosuje się również w leczeniu przeziębienia, bólu gardła, zapalenia migdałków, zapaleń oka.


Napar dosładzany jest dodatkowo suszonymi liśćmi stewii. Sprawia to, że herbata ma słodki smak, ale nie zawiera kalorii. To świetna alternatywa dla osób, które walczą z nawykiem spożywania słodkich napojów i nadmiernej ilości cukru. 

 

Herbata górski specjał z czerwonym żeń-szeniem dostępny jest w Polsce jedynie w naszym sklepie. Ten napar to przepis na zdrowie prosto z medycyny tradycyjnej. Spróbuj jej mocy z natury! Zajrzyj do naszego sklepu internetowego! 

herbatyzwietnamu.pl

zostaw komentarz