Skip to content Skip to footer
13wrzesień

Niezwykłe zastosowania karczocha

 

Drzewo karczocha osiąga wysokość 1 metra lub więcej. Na łodydze i liściach ma białe włoski jak bawełna. Stąd też suszony karczoch nazywa się w Wietnamie karczochową bawełną. Liście zbiera się zwykle w pierwszym roku okresu wegetacyjnego, na miesiąc przed Księżycowym Nowym Rokiem.

 

 

Suszone kwiaty karczocha zawierają wiele witamin i minerałów. Średnio jeden karczoch pokrywa 20% zapotrzebowania organizmu na witaminę C w ciągu dnia, dostarcza około 60 kalorii i jest bogaty w potas i magnez, dzięki czemu jest bardzo dobry dla serca.

 

W kulturze Wietnamu karczoch stosuje się na wiele sposób. Jednym z nich jest chłodzący napój z karczocha. To warzywo świetnie chłodzi w upalne dni. Wietnamczycy często stosują karczocha jako lekarstwo. Tamtejsi lekarze nie odchodzą daleko od medycyny tradycyjnej. Karczoch to warzywo, które powszechnie stosuje się w Wietnamie dla pięknej skóry. Kolejnym popularnym zastosowaniem karczocha jest zupa. Zazwyczaj suszone lub świeże karczochy gotuje się wraz z giczą lub kośćmi wieprzowymi. Taka zupa zawiera ogromne ilości kolagenu. To sekret młodej skóry bez zmarszczek w kulturze Azji. 

 

 

Suszony karczoch to nie tylko materiał na oczyszczający napar, ale także ciekawa odmiana w kuchni. Niewiele Europejczyków zdaje sobie sprawę z tego, że azjatycka kuchnia nie opiera się na smażonych makaronach i daniach w panierce, ale na pożywnych bulionach gotowanych przez kilkanaście godzin.  

 

Wietnamczycy często stosują karczocha jako lekarstwo. Tamtejsi lekarze nie odchodzą daleko od medycyny tradycyjnej. Zioło jest często stosowane w celu stymulacji wydzielania płynu wątrobowego i łagodzenia objawów po zatruciu, takich jak zgaga, zawroty głowy itp.

 

Herbata z karczocha zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i zapobiega chorobom serca. Wspiera proces detoksykacji organizmu. Rewelacyjnie działa na wątrobę. Wspomaga proces jej regeneracji. Świetnie działa też na układ trawienny. Jeśli miewasz wzdęcia, bóle brzucha lub Twoja wątroba nie pracuje tak sprawnie jak kiedyś, to czas sięgnąć po napar z suszonego karczocha. 

 

 

Jeśli jeszcze nie próbowaliście tej wyjątkowej herbaty, to koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu! Ta herbata to prawdziwy rarytas na polskim rynku. U nas dostępna jest w formie pokrojonego i suszonego warzywa. To lepszy wybór niż herbata torebkowa! 

zostaw komentarz