Skip to content Skip to footer
4wrzesień

Festiwal Środka Jesieni

 

Biegające po ulicach smoki, tłumy radosnych dzieci i odgłosy bębnów! Jeśli znalazłeś się w Wietnamie w okolicach 15. dnia księżycowego sierpnia, to właśnie taki obraz może Cię tam zaskoczyć. Festiwal Środka Jesieni, a po wietnamsku – Tết Trung Thu, to niezwykłe Święto, hucznie obchodzone w całym kraju.

 

 

 

Z perspektywy Polaka to Święto przypomina nieco dożynki, ponieważ przypada wraz z początkiem września po zebraniu plonów. Jednak także jest to odpowiednik Dnia Dziecka. Właśnie w okresie tego Festiwalu rodzice i dziadkowie spędzają cały swój czas z dziećmi i wręczają swoim pociechom prezenty oraz słodycze. 

 

 

Co jeszcze podobnego do polskich świąt w Festiwalu Środka Jesieni? Ten okres w roku wyróżnia się festynowym charakterem. Na ulicach roi się od straganów z głośnymi zabawkami i akrobatów przebranych za smoki! Wietnamskie dzieci czekają z niecierpliwością na tę część roku. Późnym wieczorem biegają po tłocznych ulicach i śpiewają piosenki. 

 

 

 

Ten festiwal, podobnie jak wszystkie inne święta w Wietnamie, jest ściśle związany z fazami księżyca. Na ulicach przewija się motyw księżyca oraz lampionów powstałych na jego wzór. Nie brakuje legend związanych z motywem księżyca. Dzieci uwielbiają słuchać tych opowieści oraz przebierać się za ich bohaterów. Tego dnia nie brakuje ludzi w maskach i kolorowych przebraniach. 

 

 

 

Nie da się także zapomnieć o tradycyjnych księżycowych ciastkach wypiekanych masowo na tę okazję. Ciastka wręcza się dzieciom, bliskim, a nawet współpracownikom. Tego dnia każdy znajdzie czas na księżycowe ciastko i kilka filiżanek herbaty. Zazwyczaj wypiekane jest z mąki pszennej, a nadzienie stanowią ziarna, jaja kaczki, lukier, fasola, słodka skóra świni!, orzechy i masa makowa. Istnieje jednak wiele innych wariacji tego smakołyku.

 

 

 

Ze względu na słodycz księżycowych ciastek zawsze podaje się je wraz z zieloną herbatą z Thai Nguyen. Słodycz przechodząca w lekką goryczkę to charakterystyczny smak tej wyjątkowej herbaty, której nie może zabraknąć w żadnym domu. Thai Nguyen to najbardziej ceniona i słynna kraina herbaciana w Wietnamie. Mało popularna w świecie zachodnim, jednak niezwykle istotna dla Wietnamu. Tej unikalnej herbaty możesz spróbować w naszym sklepie! 

 

1 comments

  • przezKatarzyna
    Posted 6 września 2023 at 17:39
    Odpowiedz

    Fantastyczna jakoś i smak herbaty. Piję ją każdego ranka. Polecem serdecznie.
    Katarzyna.

zostaw komentarz