Skip to content Skip to footer
2luty

Nowy Rok Tygrysa w Wietnamie

1 lutego rozpoczął się nowy rok księżycowy. Już 3 tygodnie wcześniej cały Wietnam, i inne kraje Azji południowo-wschodniej, tonęły w przygotowaniach! Wczoraj powitaliśmy rok Tygrysa. Według wierzeń ten rok zapewni nam sporo wyzwań, którym trudno sprostać. Będzie obfitował w przygody i rozmaite aktywności.

  

 

 

Niektórzy porównują święta Tết Nguyên Đán do Sylwestra, inni do Bożego Narodzenia, a nawet do Halloween. Z Sylwestra są fajerwerki, karaoke i imprezowy styl tego święta. 

 

 

  

Boże Narodzenie przypomina Tết ze względu na gigantyczną ilość przygotowań – każdy Wietnamczyk zobowiązany jest do gruntowanego sprzątania nie tylko swojego domu, ale też okolicy. To idealny czas na malowanie ścian, ogrodowe porządki i czyszczenie miejsc, za które ciężko było się zabrać. Ilość tradycyjnych potraw gotowanych z okazji tego święta przyprawia o zawrót głowy! Ciężko nie przytyć po takich rarytasach! Przed świętami cała rodzina zbiera się razem w domach, żeby przygotować Bánh chưng. To ryż z wieprzowiną i fasolą mung zawinięty w liść bananowca. Potrawę gotuje się przez wiele godzin. Często przez całą noc. To danie przygotowuje się każdego roku, aby oddać honor przodkom – a co za tym idzie – zapewnić rodzinie szczęście w Nowym Roku.

   

 

     

A skąd porównanie do Halloween? Ze względu na ogromne znaczenie duchów zmarłych. W tym okresie niebiosa otwierają się i zmarli członkowie rodziny przybywają, żeby spędzić wspólnie święta. Każdy gość w domu musi najpierw przywitać się oraz poprosić o pozwolenie na uczestniczenie w rodzinnych świętach duchy zmarłych! Ołtarzyk zmarłych musi obfitować w smakowite dania i świeże owoce. Jeśli zmarły dziadek lubił sobie wypić i zapalić, to koniecznie należy złożyć jako dary także papierosy i lokalne wino ryżowe. 

  

 

    

Porównania nie przydadzą się tu jednak na wiele. To niepowtarzalny czas w roku, kiedy życie każdego Wietnamczyka wywraca się do góry nogami! Lista obowiązków do wykonania wcale nie ograniczała się do sprzątania i gotowania. Istnieje wiele tradycji, o których należy bezwzględnie pamiętać, żeby wejść szczęśliwie w Nowy Rok. 

    

 

  

Według tradycji przed rozpoczęciem Tết należy też zakupić złotą rybkę, ptaka czy żółwia, które wypuszcza się na wolność. Zwrócenie wolności zwierzęciu w klatce to istotny element w tradycji Świąt Nowego Roku. Ponoć gdy wypuszcza się złotą rybkę do jeziora, Bóg który opiekuje się domem rodziny, może na niej udać się do zaświatów przekazując wieści o samych dobrych uczynkach rodziny wybawcy. Dzięki temu mamy pewność, że Nowy Rok będzie dla nas szczęśliwy. Jeśli wystarczy nam mniej wyrafinowany zwyczaj, to należy spalić obrazek rybki razem ze sztucznymi pieniędzmi, które oferuje się jako „łapówkę” dla zmarłych. Natomiast jeśli mamy sporo za uszami, to należy spalić też cukierki. Dzięki temu wieści przekazane do zaświatów na temat naszej rodziny będą słodkie jak te słodycze. 

 

 

 

Istotnym elementem obchodzenia świąt jest odwiedzanie się nawzajem życząc szczęścia. W Tết Nguyên Đán wszystkie drzwi są otwarte. Sąsiedzi i znajomi odwiedzają się i wstępują na kieliszek alkoholu lub czarkę herbaty. Nie może też zabraknąć suszonych owoców zagryzanych w odwiedzinach.

    

 

 

Tradycji oraz legend związanych ze świętami Nowego Roku jest niezwykle dużo. Nikt nie zrozumie ich właściwie, jeśli osobiście tego nie doświadczy! Atmosfera świąt to niepowtarzalny czas w roku w każdej kulturze. DK Herbaty z Wietnamu życzą wszystkim fanom herbaty Szczęśliwego Nowego Roku tygrysa! Chúc mừng năm mới!

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Natalia Nikityn
Zdjęcia: https://huongtraviet.com/mot-nghi-le-bi-lang-quen.html, własne

zostaw komentarz