Lycium ruthenicum, inaczej czarne jagody goji, są spożywane w Chinach i Wietnamie jako lek. Ostatnio jagody goji są sprzedawane jako żywność i suplement diety w różnych punktach sprzedaży detalicznej na świecie. W szczególności konsumenci z Europy i Ameryki wykazują rosnące zainteresowanie kolcowojem ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne.
Czarna jagoda goji pochodzi pierwotnie z Tybetu, gdzie dla lokalnej ludności stanowiła ważny lek medycyny tradycyjnej. Następnie została rozpowszechniona na terenie Chin, Mongolii i Wietnamu, dzięki swojej mocy uzdrawiania i pielęgnacji ciała.
Opóźnia procesy starzenia, wzmacnia i uodparnia organizm, poprawiam wzrok, stan skóry, a nawet wspomagam odchudzanie czy budowę tkanek mięśniowych.
Dokonano porównania zawartości związków bioaktywnych i aktywności przeciwutleniającej herbaty czarnej i czerwonej z jagód goji. Wyniki wykazały, że zarówno czerwona, jak i czarna jagoda goji była bogata w fitochemikalia, zapewniające wysoką zdolność przeciwutleniającą. Poziom związków bioaktywnych i aktywność przeciwutleniająca obu herbat z jagód goji wzrastały wraz ze wzrostem temperatury i czasu namaczania. Herbata z czarnych jagód goji miała wyższe właściwości fitochemiczne i przeciwutleniające niż herbata z czerwonych jagód goji.
Po zaparzeniu w tym samym czasie w wodzie o temperaturze 100° zawartość całkowitych polisacharydów (150 mg/100 ml), całkowitych polifenoli (238 mg/ml) i zdolność przeciwutleniająca (550 μmol/100 ml) herbaty z czarnych jagód goji wyniosła 3,5, Odpowiednio 2 i 5 razy więcej w porównaniu z herbatą z czerwonych jagód goji. Wyniki tego badania pokazują, że gorący napój z jagód goji w Wietnamie i Chinach jest dobrym nawykiem, a herbata z właśnie czarnymi jagodami goji może być lepszym wyborem.
Wysoka cena czarnej jagody goji wynika głównie z jej niedoboru na świecie, a wyższa wartość funkcjonalna wykazała, że czarna jagoda goji ma więcej polifenoli i przeciwutleniaczy niż czerwona jagoda goji. Odkryto, że czarna jagoda goji wyróżnia się także wyższą zawartością polisacharydów niż czerwona jagoda goji.
Czarna herbata z jagodami goji ma znacznie więcej fitochemikaliów, właściwości przeciwutleniające i bardziej pożądany kolor niż herbata z czerwonych jagód goji. Wyniki tego badania sugerują, że do przygotowania zdrowej herbaty z jagodami goji można wykorzystać wysoką temperaturę i długi czas namaczania, gorący napój z jagód goji to dobry nawyk, a czarna jagoda goji może być lepszym wyborem, ale musimy zmienić nawyk stylu „ekspresowych herbat”.
Herbata w kulturze azjatyckiej to ważny element diety, któremu towarzyszą odpoczynek i spotkania z rodziną oraz znajomymi. Aby w pełni cieszyć się wartościami odżywczymi takiej herbaty należy zaparzać ją wielokrotnie i powoli. Każde kolejne parzenie dostarczy nam innych doznań smakowych. Zmieni się także zapach oraz wygląd naparu.
Wnioskiem, który należy wyciągnąć z kultury Azji Południowo-wschodniej, dla dobra naszej zdrowotności, jest delektowanie się darami natury bez pośpiechu w towarzystwie najbliższych. Suplementy diety czy „zielony shake” nie są sekretami długowieczności. Warto praktykować rytuał wspólnego picia naparów stosowanych w medycynie tradycyjnej od ponad kilkuset lat.
Spróbuj naszych czarnych jagód goji! Bogaty w związki polifenoli napar pozwoli Ci zadbać o ciało i umysł na lata, a miodowy smak zachwyci Twoje kubki smakowe!