Skip to content Skip to footer
6lipiec
Nasz środek transportu w prowincji Hà Giang

Poznaj Hà Giang

Hà Giang to najdalej wysunięta na północ wietnamska prowincja, która ze względu na górski krajobraz, uważana jest przez wielu Wietnamczyków za najbardziej malowniczą prowincję w całym kraju.

Słynie także z drzew herbaty antycznej, które dziko porastają liczne zbocza. Ich listki zbierane są ręcznie przez lokalne kobiety, które uczyniły z tego źródło utrzymania i wiedzą, jak nikt inny, gdzie rosną najlepsze okazy. Warunki klimatyczne, obfite opady i wiele mglistych dni sprawiły, że w smaku herbat z Hà Giang możemy poczuć prawdziwy górski aromat.

Górzysty teren nie sprzyja wyprawom motocyklowym w te rejony przez większą część roku. Silne i nagłe opady sprawiają, że drogi stają się częściowo nieprzejezdne, a przy tym niebezpieczne. Dla mieszkańców Ha Giang jednak nie stanowi to większego problemu.


Droga do wioski Cao Bồ, prowincja Hà Giang

 

Właśnie te czynniki składają się na wyjątkowość regionu Ha Giang
Herbaty rosnące dziko w wysokich górach nie są dostępne dla każdego. Wiedza na temat tajemniczych ścieżek prowadzących do antycznych herbacianych drzew w wysokich górach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w plemieniu H’mong.

W tym górzystym terenie posmakujemy najwyższej jakości ośnieżonych herbat rosnących dziko w swoim pierwotnym środowisku. Ich bogato rozwinięte systemy korzeniowe sięgają głęboko pobierając wartości odżywcze. Rosną bez ingerencji człowieka od kilkuset lat. Kobiety z plemienia H’mong ręcznie zbierają tylko tyle listków, ile potrzebują, żeby się utrzymać. Dzięki temu natura żyje tam w harmonii z człowiekiem, odwdzięczając się leczniczym naparem.

 

Krajobraz Prowincji Hà Giang 2

W Ha Giang rozsmakujemy się przede wszystkim w herbatach antycznych (z wietamskiego: Shan Tuyet – ośnieżone). Dostępne są tam herbaty białe, zielone, czarne oraz czerwone.

 


Herbaty białe z Ha Giang

Herbata Smoczy Pazur (Herbata z Pąków Kamelii) – w skład herbaty Trà Móng Rồng wchodzą tylko starannie wyselekcjonowane, zebrane ręcznie młode pędy Żółtej Kamelii rosnącej w paśmie górskim Tây Côn Lĩnh. Przez lokalną ludność została nazwana Smoczym Pazurem ze względu na swój nietypowy wygląd. Herbata ta jest niezwykle rzadko spotykana nawet w Wietnamie, dzięki czemu zalicza się do grona najbardziej ekskluzywnych herbat na świecie. W Wietnamie uważana jest za skuteczny lek na bezsenność.


 

Biała Wróżka ( Herbata Biała Wysokogórska) – Trà Bạch Tiên przygotowana została z młodych pączków herbaty pochodzących ze starożytnego lasu herbacianego na szczycie góry Tây Côn Lĩnh liczącej 2400 m.n.p.m. w prowincji Hà Giang.

Biała herbata  Trà Bạch Tiên zawieradużą ilość przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia się skóry, zmniejszają ryzyko chorób serca, zwalczają komórki rakowe i zapobiegają rozprzestrzeniania się nowotworów, obniżają ryzyko insulinooporności, a także mogą zwalczyć osteoporozę, zmniejszają ryzyko choroby Parkinson i Alzheimer oraz poprawiają pamięć.

 

 

Herbata z Wiosennych Kwiatów Żółtej Kamelii – Nụ Trà Hoa Long

Młode pąki kwiatów zbierane są wczesną wiosną tylko ze zbocza góry Chiêu Lầu Thi powyżej 2000 m.n.p.m. Żółta odmiana Kamelii jest bardzo rzadko spotykana.

Dzięki połączeniu witamin C,E i B oraz sile antyoksydantów napar stanowi eliksir długowieczności. Bogactwo polifenoli pielęgnuje nasze zdrowie oraz dba o szczupłą sylwetkę. Świetnie orzeźwia i przywraca naturalną równowagę w naszym ciele.

 

 

 Herbaty zielone z Ha Giang

 

Herbata Trà Shan Tuyết Hà Giang wyróżnia się tym, że jej prastare drzewa herbaciane dziko porastają górski obszar północnego Wietnamu. Plony zbierane są przez lokalne kobiety, które jak nikt inny wiedzą, gdzie rosną najlepsze okazy. Wiedza na ten temat jest przekazywana od pokoleń.

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu rozwijającemu się w głąb gleby przez całe ubiegłe stulecie, herbata Trà Shan Tuyết Hà Giang niezwykle bogata jest w minerały i wartości odżywcze, które nie tylko wzmacniają i nawadniają ciało, ale także neutralizują wolne rodniki, co spowalnia proces starzenia się, reguluje cholesterol, wspomaga organizm w trawieniu oraz oczyszcza jamę ustną pozytywnie wpływając na stan zębów, dziąseł i języka

 


Drzewa Organicznej Zielona Herbaty Antycznej Ośnieżonej – Trà Xanh Hữu cơ liczą setki lat, rosną naturalnie na wysokości 1000 m.n.p.m wzdłuż pasma górskiego Tây Côn Lĩnh bez ingerencji człowieka w ich rozwój. Posmakuj sam, która z tych herbat przypadnie Ci bardziej do gustu!


Herbata czarna z Ha Giang


Herbata Hồng Trà Hà Giang uprawiana jest na wysokości 1000 m.n.p.m także wzdłuż pasma górskiego Tây Côn Lĩnh, naturalnymi metodami bez użycia nawozów i opryskiwania, a przetwarza ją się zgodnie z najwyższymi światowymi normami ekologicznymi.


Herbaty Czerwone a’la Pu ehr


13 Letnia Organiczna Herbata Czerwona jest autentyczną herbatą czerwoną wytworzoną naturalną metodą stosowaną w chińskim regionie Pu’er. Wyjątkowym jest fakt użycia Organicznej Zielonej Herbaty Antycznej Ośnieżonej – Trà Xanh Hữu cơ do procesu fermentacji. Herbata leżakuje od października 2007 roku i nie zostały zastosowane wobec niej żadne metody przyśpieszające ten proces. Herbata jest całkowicie organicznym produktem. Każde opakowanie oznaczone jest datą zbioru herbaty, dzięki czemu mamy pewność co do jej pochodzenia i wieku.

Tę samą herbatę można zakupić w dowolnej ilości na gramy, w torebkach, a także sprasowaną w formie talerzy i tabliczek.


 

20 Letnia Herbata Czerwona Tabliczka jest autentyczną herbatą czerwoną wytworzoną naturalną metodą stosowaną w chińskim regionie Pu’er. Leżakowała w rodzinnej piwnicy od 2000 roku, dzięki czemu jej pochodzenie zapewnia oryginalny, a zarazem tradycyjny smak herbaty czerwonej.

Bogata w enzymy i taniny wspomaga proces odchudzania. Reguluje pracę jelit, wspomaga układ pokarmowy oraz procesy trawienia. Zawarte w niej polifenole zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych, łagodzą stany zapalne. Herbata ta ponadto pozytywnie wpływa na pamięć i koncentracje. Zawiera kofeinę, która pobudza nasze ciało. Od wieków uznawana jest także jako skuteczne lekarstwo na kaca.

 

zostaw komentarz