Skip to content Skip to footer
27sierpień

Herbaty Antyczne


  


Drzewa herbaciane antyczne nazywane są również ośnieżonymi od wietnamskiego wyrażenia Tuyết San – ’’pokryte śniegiem’’. W Wietnamie dominuje klimat tropikalny, ale te drzewa rosną jedynie wysoko w górach na północy kraju. 

Jednak najważniejszą kwestią jest długość korzeni drzew antycznych. Zwyczajne drzewka herbaciane mają kilka lat. Nie pozwala im to dojść do skarbnicy składników mineralnych ukrytych głęboko w glebie. Drzewa antyczne rosną po kilkaset lat. 

 


  


Północny Wietnam to naturalne środowisko dla drzew herbacianych. Właśnie dlatego rosną tam bez ingerencji człowieka od kilku tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o parzeniu herbaty w Wietnamie pojawiły się 3000 lat temu. Miejsce, które drzewa herbaciane wybrały dla siebie same, musi być dla ich dobra najlepsze. A komfortowe warunki i bogata w składniki mineralne gleba dla drzew to doskonały smak i najlepsza jakość. Nie jest to najbardziej wydajny sposób pozyskiwania liści herbaty. Dzikie drzewa porastające trudno dostępne zbocza wysoko w górach to zdecydowanie mało opłacalny środek dochodu. Właśnie dlatego są one tak rzadkie na świecie. Z użyciem sztucznych nawozów i pestycydów na ściśle wybranym przez człowieka kawałku ziemi herbaty nie rozwiną głęboko swoich korzeni i nie będą w pełni czerpały minerałów według swoich potrzeb. 

 


 


Herbaty antyczne porastają góry w okolicach najwyższego szczytu Indochin – Fansipanu.  Ten rejon stanowi miejsce zamieszkania aż dla 24 mniejszości etnicznych. Największą część stanowi pośród nich ludność H’Mong. 

Niewielu w tych terenach Wietnamczyków. Każda z tych mniejszości posługuje się odmiennym językiem oraz ma swoje zwyczaje i stroje. Zamieszkują chatki wysoko w górach, a kilkusetletnie drzewa antyczne porastają dżungle w okolicach ich domostw. Często wybierają się na spacery z wiklinowymi koszami na plecach i ruszają wgłąb dżungli. Z perspektywy Europejczyków to niegościnny środek lasu, gdzie czyhają niebezpieczne zwierzęta. Tymczasem lokalna ludność wdrapuje się po skarpie do dżungli doskonale wiedząc, gdzie znajdują się ścieżki do ukrytych herbacianych drzew. Ta tajemnica przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w górskich plemionach. 

Zebrane listki stanowią lwią część środka utrzymania mniejszości etnicznych żyjących wciąż w rytmie natury. Poza kurami, kozami, przydomowym ogródkiem z warzywami oraz znaleziskami z lasu, takimi jak maniok, pieniądze uzyskane ze zbierania listków herbaty pozwalają im na zakupy na targu. Zazwyczaj kupują tam mięso, ryż, sos rybny i paliwo do swojego skutera, dzięki czemu mogą utrzymywać kontakt z cywilizacją oraz zawozić dzieci do szkoły. 
  


 


Herbaty antyczne przez kilkaset lat wrastają korzeniami głęboko w żyzną glebę. Dzięki temu liście tych drzew są nadzwyczaj bogate w minerały. Czym głębsze korzenie, tym zdrowsza herbata i naturalnie torfowy smak.

 


 


Herbaty antyczne to źródło wigoru dla naszego ciała. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu rozwijającemu się w głąb gleby przez kilkaset lat, herbaty antyczne są niezwykle bogate w minerały i wartości odżywcze, które nie tylko wzmacniają i nawadniają ciało, ale także neutralizują wolne rodniki, co spowalnia proces starzenia się, reguluje cholesterol, wspomaga organizm w trawieniu, oraz oczyszcza jamę ustną pozytywnie wpływając na stan zębów, dziąseł i języka. Z powodzeniem obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz dbają o nasze serce. Pijąc herbatę antyczną z pewnością będziemy cieszyć się długim życiem w zdrowiu. Zbliż się do natury i napij się rozgrzewającego naparu! 


Wszystkie herbaty antyczne dostępne w naszym sklepie znajdziecie TUTAJ

 

 

 

 

 

Tekst: Natalia Nikityn

Zródło zdjęć:
https://dacsanvietnam.co/dac-san-che-shan-tuyet-suoi-giang-yen-bai/

zostaw komentarz